Dyskusja:Inżynieria społeczna (politologia)
czy nie za bardzo mieszamy tu socjotecjnikę z propagandą? ~~
ten artykuł mówi zasadniczo o tym samym co [inżynieria społeczna (informatyka)] tylko z innego punktu widzenia. sugerowałbym przepisanie tych artykułów i połączenie w jeden
- Trudno o bardziej wyraźny przykład innego punktu widzenia. Inżynieria społeczna w informatyce opisuje techniki stosowane w celu wykorzystania czynnika ludzkiego do włamań komputerowych. Przedstawia punkt widzenia cyberprzestępcy pragnącego przedrzeć się do sieci wielkiej korporacji korzystając z naiwności jej pracowników. Inżyniera społeczna w politologii opisuje zestaw technik, którymi organizacje polityczne posługują się, aby zdobyć władzę manipulując społeczeństwem. Punktem widzenia jest tutaj fotel premiera albo prezydenta miasta, który dzięki trafnej kreacji swojego medialnego obrazu może stać się najpopularniejszym politykiem mimo całkowitej pozorności swoich działań. Wspólnym elementem jest przedstawianie podmiotom manipulacji argumentów, nie służących dochodzeniu prawdy, lecz udowodnieniu swojej tezy, co opisuje erystyka. Propaganda ma niewiele wspólnego z kradzieżą poufnych informacji. Nie mieszajmy tych dwóch dziedzin.Superborsuk Ω 00:17, 13 lip 2006 (CEST)
Jednak w XX wieku inżynieria społeczna stała się narzędziem niszczenia człowieka
[edytuj kod]Jednak w XX wieku inżynieria społeczna stała się narzędziem niszczenia człowieka
- Przepraszam, ale to nie jest stwierdzenie faktu, a recytacja stylu socjalizowania współczesnych Polaków do światopoglądu, jak to strasznie było tuż przed nimi "i trzeba unikać wojny". Ludzkość żyjąca przed wiekiem XX też umierała, żyjąc we wpływających na ich zachowania społeczeństwach wedle spisanych ksiąg tradycji. Niektórzy "własnymi ręcami" budowali królestwo boże na ziemi, inni jeszcze bardziej niewolniczo piramidy według wzorców cywilizacyjnych narzucanych z góry. Dyskusyjne jest czy ludzie zniszczeni już na śmierć dawniej byli mniej niszczeni niż ci XX-wieczni, których przecież o tyle więcej mogło się na planecie Ziemi namnożyć i nie umarli przy porodach. Artykuł zdecydowanie niesie ze sobą bagaż ideologiczny i do encyklopedyczności trzeba by go oszlifować. Nieuzasadnione założenia o tym, co "człowieka" niszczy i nie wiadomo, skąd wyprowadza się możliwość etycznego porównywania dobra człowieka XX-wiecznego z dobrem człowieka żyjącego wcześniej. Jak ktoś chce zobaczyć człowieka niezinżynierowanego społecznie, to en:Feral children 83.30.121.64 (dyskusja) 02:28, 8 sty 2010 (CET)
Mądra uwaga. Styl moralizatorski dalej w 2020: zaznaczyłem w znaczniku.
Zezen (dyskusja) 09:46, 10 wrz 2020 (CEST)
Ze zgłoś błąd
[edytuj kod]Ogólnie hasło jest opisane w bardzo "bełkotliwy" sposób, autor miesza pojęcia socjotechniki z psychotechniką. Opisuje błędnie przykłady np. "pozorny wybór – adept socjotechniki przedstawia podmiotom manipulacji kilka punktów widzenia, ale zdanie zgodne z jego poglądami w zawoalowany sposób ukazuje w bardziej pozytywnych barwach;"
Pozorny wybór to mechanizm psychologiczny - w manipulacji np. jest to przedstawianie pozornie dwóch rozwiązań - jednak wybór dowolnego z nich powoduje wykonanie planu manipulatora, dając tym samym pozorną władzę (w postacie możliwości podjęcia decyzji) podmiotowi manipulacji. Przykład: Czy chcecie wykonać ćwiczenie teraz, czy po przerwie? Odpowiedź jest nieistotna - będzie wykonane ćwiczenie, natomiast grupa ma możliwość decyzji na ograniczonym polu (w tym przypadku osi czasu). Zgłosił: Olaf Sawajner 188.33.233.138 (dyskusja) 23:53, 5 wrz 2010 (CEST)
W czasie kilku przebiegów bota poniższy link zewnętrzny był niedostępny. Sprawdź, czy link faktycznie nie działa i jeśli tak, to zastąp go działającym. Po zweryfikowaniu i poprawieniu linku usuń ten szablon. Jeśli link został oznaczony w szablonie {{Cytuj}} jako zarchiwizowany, bot powinien usunąć to zgłoszenie w ciągu 24 godz. od wstawienia.
|
Futurologia, biotechnologia
[edytuj kod]Francis Fukuyama wspomina w "Końcu człowieka" o nowych perspektywach inżynierii społecznej związanej z biotechnologią i poznaniem działania mózgu - perspektywach o dniosłych skutkach politycznych. Sagi2007 (dyskusja) 20:10, 18 lut 2013 (CET)
- np. o konsekwencjach nierówności klasowej związanej z możliwością wpływania na poziom inteligencji swoich dzieci dostępnej dla najbogatszych Sagi2007 (dyskusja) 20:13, 18 lut 2013 (CET)
Nieencyklopedyczne, rozprawka
[edytuj kod]Brzmi jak wypracowanie licealne, lub umoralniające: hitleryzm zły a my dobrzy.
Skrócić należy o 80%, usuwając rozwlekłe ustępy bez źródeł. Porównaj z https://en.wikipedia.org/wiki/Social_engineering_(political_science) (też niedoskonałe).